جایگاه نماز در اندیشه امام رضا(علیه السلام)

نوع مقاله : علمی پژوهشی

نویسنده

دانشجوی دکتری علوم قرآن و حدیث دانشگاه امام صادق(ع)

چکیده

در کتب معتبر حدیثی، متنی از امام رضا(ع) با موضوع تشریح اصول و مبانی دین اسلام نقل شده است که همچون رساله‌ای جامع و کامل در باب احکام دین خدا، فرائض، سنن و اعتقادات مذهب تشیع می‌باشد. اگرچه این رساله در پاسخ به درخواست مأمون عباسی توسط آن امام همام نگارش یافته اما صرف نظر از اهداف سیاسی مأمون از چنین درخواستی، آنچه امروزه برای شیعیان و محبین ائمه اطهار(ع) ارزشمند و قابل توجه می‌باشد، نگاشته مکتوبی است که از آن حضرت بر جای مانده و بیان کننده بسیاری از عقاید و احکام دین مبین اسلام می‌باشد.
نمودارهای سنجش فراوانی کلمات و موضوعات استخراج شده از جدول تحلیل محتوای رساله امام رضا(ع) نشان می‌دهند که مهمترین و پر کاربردترین موضوع مطرح شده در این رساله، تأکید بر نماز و بیان برخی از احکام و فضایل آن است. آنچه در این رساله بیان شده را می‌توان به چند دسته تقسیم نمود که عبارتند از: مقدمات، اجزاء، فضایل، احکام نماز و اشاره به مبنای استخراج آن‌ها و معرفی الگوهایی برای نماز.
هدف این مقاله آن است که با بررسی و تجزیه و تحلیل این رساله به روش تحلیل محتوا، جایگاه نماز، این فریضه بزرگ الهی را در کلام و اندیشه حضرت(ع) کشف و استخراج نماید.

کلیدواژه‌ها

موضوعات


عنوان مقاله [English]

The Status of Prayer in Imam Reza’s teachings

نویسنده [English]

  • Mohammad Janipoor
PhD student in Quranic and Hadith Sciences, Imam Sadegh (AS) University
چکیده [English]

In authoritative books of traditions there is a text from Imam Reza explaining principles and foundations or articles of Islamic faith. This text just like a comprehensive treatise introduces rules of God and doctrines of shia. Even though this treatise was written in response to the request of ma’moon the Abbasid but in its own right has a great doctrinal importance for Shiite Muslims.
            Content Analysis of this treatise indicates the high status of prayer and its related laws and virtues. The treatments can be classified as follows: prerequisites, integral parts, virtues, precepts of prayer and mentioning their roots presenting some prayer patterns.
            In fact the purpose of this paper is finding out the status of prayer in the treatise of Imam Reza through the content Analysis.

کلیدواژه‌ها [English]

  • Imam Reza
  • Prayer
  • Tradition
  • content analysis